Saarest Saatseni

Aaspere mõis

Kas teadsid, et aastal 1911 oli Aaspere mõisas käibel oma raha, millega maksti mõisateenijatele palka ja mis kehtis nii kohalikus poes kui kõrtsis?

Aaspere mõisal, mille ajalugu ulatub tagasi 1511. aastasse, on pajatada palju lugusid. Selle klassitsistlik peahoone, mille von Dellingshausenide perekond 18. sajandi lõpul suurejooneliselt renoveeris, on läbi aastasadade olnud eri aegade tunnistaja. Eestimaa rüütelkonna peamees Eduard von Dellingshausen pidas siin uhkelt mõisa, mis oli tema valitsemise ajal nagu omaette väikeriik – tiikide, saarte ja lehisealleedega kaunistatud park oli justkui kroonijuveel. Eduard von Dellingshausen oli nii kõva mees, et teda võrreldi Baltimaade esimese saksa soost suurkuju piiskop Albertiga ja kes oli nagu Põhja-Eesti president ja peaminister ühes isikus.

Pargi kaguservas seisab tänaseni von Dellingshausenite mälestussammas. Mõis jäi von Dellingshausenite kätte kuni 1919. aastani. Aastal 1911 oli Aaspere mõisas käibel oma raha, millega maksti mõisateenijatele palka ja mis kehtis nii kohalikus poes kui kõrtsis.

Aga mõisa ajalugu pole ainult hiilgus ja klassitsism. Pärast riigistamist töötas seal 1921- 1977 lastekodu, kus peavarju leidsid nii vabadussõjas langenute lapsed kui teadmata kadunud võitlejate pered. Olles 2000. aastast eravalduses, on mõis läbi elanud nii unistusi kui konflikte. Endine kasvandik alustas küll mõisa korrastamist, kuid takerdus muinsuskaitsenõuete võrku.

“Äripäeva” andmetel kuulub mõis itaallasele Gian Claudio Zucchellile ja eesti kodakondsusega Marco Zucchellile ja on osaliselt eluruumideks kohandatud. 2025. aasta märtsis ootab see väärikas hoone uut omanikku ja oma ajalooraamatusse uut peatükki.

 

Aaspere küla, Haljala vald, Lääne-Viru maakond

 

 

Kirjeldus

Views: 5

Aaspere mõis oli rüütlimõis Haljala kihelkonnas Virumaal.

Vaata, mida Lääne-Virumaal veel  leida võib. 

 

Siin saad jagada oma muljeid, arvamusi, esitada küsimusi.

Teie mure on meie rõõm!

Selle nime all jõuab Sinu asjalik kommentaar ka veebilehele, võib olla varjunimi.
Lisa, kui ootad küsimusele personaalset vastust.
Lisa viide, mille kohta kommentaar on. Veebilehe toimetajal on õigus otsustada, kas ja millisel määral kommentaar veebilehel avaldada.
Müügi- ja privaatsustingimused on kättesaadavad veebilehe jaluses

 

Allikad:

Vikipeedia

Virumaa Teataja, 10.07.2012

Lääne-Virumaa uudised, 01.09.2021

Lääne-Viru maakonna pindala on pärast viimast haldusreformi 3696 km2 ja elanikke oli 2023. aasta alguse seisuga ligi 60 tuhat.

Haldusreformi järgselt kuuluvad Lääne-Viru maakonda Rakvere linn ja Haljala, Kadrina, Rakvere, Tapa, Vinni, Viru-Nigula ja Väike-Maarja vald. Maakonnas on kokku 4 linna, lisaks Rakverele veel Kunda, Tapa ja Tamsalu. Alevikke on 21.

Lääne-Virumaa kõrgeim tipp on Emumägi  , Maakonna haldusalasse kuulub ka Eesti põhjapoolseim saar – Vaindloo saar. Lääne-Virumaa loodus on Eesti mõistes mitmekesine ja ka vastuoluline. Umbes kolmandikul maakonna territooriumist lasuvad riigi strateegiliste maavarade – põlevkivi, fosforiidi ja tehnoloogilise lubjakivi maardlad.

Maakonna põhjarannik ligi 60% ulatuses on Lahemaa Rahvuspargi osa.  Kunda Lammasmägi on üks vanimaid inimasulapaiku Eestis. Kunda lähistel näeb Põhja-Euroopa teadaolevalt suurimat rändrahnu –  Ehalkivi . Maakonnast leiab Eesti seni ainsa kunstimõisa  ja “monumendi tobedusele”. Siin on ka Eesti mandriosa madalaim punkt.

Siin on  Palmse mõis , mis juba 1980. aastate algul Eetis esimesena korda tehti ja seda teadlikult mõisaturismi edendamiseks, on üks külastatavamaid mõisaid Eestis.

 

 

My Cart
0
Add Coupon Code
Subtotal

 
error: Content is protected !!
Scroll to Top