Kas teadsid, et Suurupi alumine tuletorn, romantilise tüvipüramiidikujulise viilkatusega, on vanim töötav puittuletorn kogu Põhja-Euroopas?
Ehitatud 1859. aastal mereäärsele liivakivipangale, on see vaatamisväärsus tänaseni elus ja kuulub lausa The International Association of Marine Aids to Navigation and Lighthouse Authorities (IALA) maailma saja väärtuslikuma ajaloolise tuletorni hulka. Viimases sõjas tugevalt kannatada saanud tuletorn taastati 951. aastal, koos 1989. aastal rajatud sireenijaamaga. Kui Naissaar udusisse ära kadus, kostis Suurupist vile. “Vilemaja kompleks” töötas aastani 1968, mil elektrooniline nautofon töö üle võttis. Kohalikud kutsusid seda “Suurupi lehmaks” – undas nagu korralik farmielanik. Alles 1990-datel jäi sireenijaam vaikseks. Radarid ja elektronkaardid on vile üle võtnud.
Suurupi ülemine tuletorn on vanim tsaariaegne tuletorn Eestis. Kui 1760. aastal asendati Suurupis vana tulemärk paekivist ülemise tuletorniga, ei oleks keegi osanud arvata, et ajalugu hakkab siin leegitsema. Tõepoolest, päris lõke leegitses torni tipus, juhatades laevu Revali sadamatesse ja hoiatades salakavalate karide eest. Tuli küll kustus ajapikku, kuid 18. sajandist pärit kehand on tänapäeval veel töös, mis muudab selle Eestis ainulaadseks. Ka see torn sai Teises maailmasõjas purustusi, kuid taastati.